Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya, web 2.0’ın internet insanları tarafından keşfedilmesi sonrasında, monolog iletişim çabasının interaktif iletişime dönüşmeye başlamasıyla ortaya çıkmaya başlamıştır. Çift yönlü olarak iletişim kurulması şeklinde adlandırılan bu yeni medya düzenine sosyal medya denilmektedir. Bu bilgi paylaşımları ve iletişim akışları ise eş zamanlı olmaktadır ve dijital dünyanın en önemli özellikleri geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki farkları ortaya çıkartmaktadır.

Sosyal medya ile zaman ya da mekan farkı göz etmeksizin bilgi paylaşımı yapılabilmektedir. Zaman fark etmeden her platformda paylaşım yapılabilmesi mümkün olmasına rağmen, mekan farkı ise bize mobil cihazları düşündürtmektedir. Mobil cihazlar ile mekan fark etmeden, hareketli olduğumuz zamanlarda dahi paylaşımlar yapabilmekteyiz ve bu paylaşımları sosyal çevremizin beğenisine sunmaktayız.

Sosyal medya aynı zaman en verimli ya da en sınırsız tartışma ortamlarının başında gelmektedir. İnsanlar, eski dönemlerde kendi düşüncelerini ve görüşlerini sadece fiziksel çevrelerinde yer alan küçük bir kitle ile paylaşım yapabilirken; şu anda tüm dünya ile aynı anda tüm fikirlerini paylaşmaktalar. Bu durum ise, dünyanın ya da ulaşabildiğimiz dünyanın bize yakınlaşmasını sağlamaktadır. Böylelikle, dünyanın her noktasında aynı anda bulunamasak da görüşlerimiz ile bu imkana sahip olmaktayız. Sosyal medya nedir konusuna yazımızın devamında devam ediyoruz.

Sosyal Medya Yardımlaşma

Sosyal Medya Yardımlaşma

Sosyal Medya Yardımlaşma

Sosyal medya ile sahip olduğumuz bir farklı değer ise yardımlaşmanın çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Bu yardımları fiziksel ya da soyut olarak da düşünebiliriz. Örneğin, bir konu hakkında bilgi istiyorsanız; akşam yapılacak bir yemek için tarif ya da bir ders hakkında yapılan araştırma; sosyal ağlardaki hesaplarınızda yer alan çevrelerinize sorularınızı rahatlıkla yöneltebilirsiniz. Aslında, belki de daha önce hiç yüz yüze karşılaşmadığınız kişiler tarafından size yardım edileceğini göreceksiniz.

Soyut yardımlaşma ya da bilgi paylaşımı gibi iyiliklerin yanı sıra, elle tutulur yardımlaşma yöntemlerini de sosyal medya sayesinde görebiliriz. Bu yardımların en önemlileri ise, zorda olan kişilere sosyal ağların kulak vermesi ve el uzatmaları sonucunda hayatları kurtarılan onlarca insan örneği olabilir. Hastalara maddi ve manevi desteğin yanı sıra, kan ihtiyaçlarında binlerce kişinin hemen kan verme isteği de bir çok canı kurtarmıştır.

İlk yazımızda sosyal medya hakkında bir takım bilgiler vermek istedik. Sonraki yazılarımızda daha özel konulara da değineceğimizi bilmenizi isteriz. Eğer Sosyal Medya hakkında merak ettiğiniz konular varsa lütfen bizim ile iletişmie geçmekten çekinmeyiniz.

 

Gelen Aramalar

  • sosyal medya olanlar

About the author / SosyalMedyaAjansi

Son Yorumlar

Yorum Bırakın